Slujbă arhierească la hramul Parohiei „Pogorârea Duhului Sfânt” din Iași

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 3, 2023   Autor: Flavius Popa

Credincioșii care locuiesc în zona Buciumului au participat în această seară la slujba Vecerniei, oficiată în cinstea slăvitului praznic al Cincizecimii de către PS Nichifor Botoșăneanul.

Sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt este hramul tuturor bisericilor, este ziua de naștere a Bisericii, pentru că prin Pogorârea Duhului Sfânt s-a pecetlui legământul cel nou între Dumnezeu și tot omul botezat, și tot poporul creștin de aici, din țara noastră, de oriunde dreapta credință este împărtășită și trăită. […] Acest legământ se înnoiește în fiecare din noi atunci când ne botezăm. Atunci când ne botezăm, ne mărturisim acest lucru ca o schimbare a vieții, ca o mărturisie a lui Hristos în tot ceea ce facem. Nu mărturisim doar faptele cele bune, ci afirmăm chipul credinței. Să ne bucurăm de această zi pentru că ea pune început botezului nostru și devenirii noastre, a menționat în predica sa Părintele Episcop-vicar.

Mâine dimineață, credincioșii sunt așteptați să participe la Sfânta Liturghie oficiată cu prilejul praznicului Pogorârii Duhului Sfânt. La finalul slujbei de duminică, aceștia vor primi din partea clericilor, pe lângă anafură, și frunze binecuvântate de nuc sau de tei.