Festivalul de Muzică Bizantină debutează miercuri la Iași: „Avem nevoie să ne reconectăm la tradiția muzicală bizantină, să-i înțelegem rostul”

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 24, 2018   Autor: Tudorel Rusu

Invitații ediției din acest an sunt Ansamblul „Organum” (Franța), Ansamblul „Sirin” (Rusia), Panagiotis Neochoritis (Constantinopol) și Ansamblul vocal-instrumental de muzică cultă al Asociației „Sfântul Roman Melodul” (Grecia), Ioannis Chasanidis (solist - Grecia), Corul „Maistorii artei psaltice” (Grecia), membri ai Corului Mănăstirii Hamatoura (Liban), Corul „Chivotul” (România) și Corul Academic „Byzantion” (România).

Care sunt principalele evenimente din cadrul Festivalului

Deschiderea oficială a avenimentului va avea loc miercuri, 26 septembrie, ora 12:00, în Sala „Iustin Moisescu” a Ansamblului Mitropolitan. Tot în aceeași zi, de la ora 19:00, se va desfășura la Casa de Cultură a Studenților din Iași Concertul de Muzică Bizantină Cultă Vocal-Instrumentală, susținut de Panagiotis Neochoritis și Ansamblul vocal-instrumental de muzică cultă al Asociației „Sfântul Roman Melodul”. Joi, 27 septembrie, la ora 19:00, Ansamblul „Organum” va susține Concertul de Muzică Veche Bisericească Occidentală în Sala de concerte a Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași.

Slujba Privegherii în cinstea Acoperământului Maicii Domnului, la care vor participa membri ai Corului Mănăstirii Hamatoura, Ioannis Chasanidis (solist) și Corul Academic „Byzantion”, va fi săvârșită la Catedrala Mitropolitană din Iași, vineri, 28 septembrie, ora 20:00. Sâmbătă, 29 septembrie, la ora 19:00, Ansamblul „Sirin” va susține, la Casa de Cultură a Studenților din Iași, Concertul de Muzică Veche Bisericească Slavonă.

Concertul de închidere a Festivalului va fi duminică, 30 septembrie, la ora 18:00, la Catedrala Mitropolitană din Iași și îi va avea ca invitați pe Maistorii artei psaltice și pe membrii Corului Academic „Byzantion”.

„Alături de comitetul științific al Festivalului, format din profesori de renume internațional, ne-am gândit că muzica bizantină merită mai mult decât abordări punctuale, că muzica bizantină merită o abordare mai structurată. Programatic vorbind, noi avem nevoie să ne reconectăm la tradiția muzicală bizantină, să-i înțelegem rostul. Cred că trebuie să învățăm din nou să o sesizăm ca formă de expresie nu doar estetică, ci ca o modalitate prin care suntem trimiși spre adevăruri mai înalte - adevărurile credinței creștine. O credință creștină care, iată, a avut un impact extraordinar; este cel mai mare proiect civilizațional al tuturor timpurilor”, ne-a declarat părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilierul educațional al Arhiepiscopiei Iașilor și președintele Echipei de lucru a Festivalului de Muzică Bizantină de la Iași.

Accesul la toate evenimentele din cadrul Festivalului este liber.

Instituţiile partenere ale Festivalului sunt Iulius, Secretariatul de Stat pentru Culte, Primăria Municipiului Iaşi, Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași, Colegiul „Sfântul Nicolae” din Iași, Muzeul Mitropolitan și Asociaţia Culturală „Byzantion”. Mai multe detalii despre program şi invitaţi puteţi afla accesând site-ul oficial al evenimentului - www.ibmf.ro.