Corul psaltic „Melos Paisian”, prezent la Festivalul Internațional de Muzică din Hajnowka

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 2, 2023

Pe 27 mai, Corul Psaltic „Melos Paisian” a susținut un concert în Catedrala „Sfânta Fecioară Maria” din Szczuczyn. Repertoriul a fost dedicat sărbătorii Înălțării Domnului nostru Iisus Hristos, reunind tradițiile muzicale consacrate ale vechiului Bizanț, precum și ale Muntelui Athos sau ale mănăstirilor românești, celebrând compozitori precum Balasie Iereul, Iacov Protopsaltul, Petru Filanthidis, Anton Pann și Macarie Ieromonahul.

A doua zi, pe 28 mai, corul ieșean a dat răspunsurile la Dumnezeiasca Liturghie oficiată la Mănăstirea Ortodoxă Supraśl. Cântările bizantine interpretate potențat solemnitatea acestei taine, îmbogățind și adâncind starea de rugăciune a tuturor celor prezenți.

Corul Psaltic a luat parte și la concertul de gală al festivalului, desfășurat în Filarmonica din Białystok, alături de grupuri de artiști renumite precum Corul Teatrului de Stat de Operă și Balet Astana Opera (Kazahstan) și Corul Bizantin din Atena (Grecia) dirijat de maestrul Georgios Hatzihronoglou. Concertul de gală a celebrat diversitatea tradițiilor muzicale, psalții români interpretând piese reprezentative izvorâte din tradiția psaltică românească.

Participarea Corului Psaltic „Melos Paisian” la Festivalul de muzică de la Hajnówka a subliniat atemporalitatea moștenirii muzicii psaltice bizantine, lăsând o amprentă asupra festivalului, subliniind puterea profundă și universală a muzicii de a transcende granițele culturale.